Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz
Aleksandr Karatodaori Efendi
Aleksandr Karatodaori Efendi

1/1/1878-

Süleyman Sabit Bey
Süleyman Sabit Bey

1/1/1878-1/1/1885

Ahmed Ziya Bey
Ahmed Ziya Bey

1/1/1885-1/1/1888

Feridun Bey
Feridun Bey

1/1/1888-1/1/1889

Blak Bey
Blak Bey

1/1/1889-1/1/1892

Mehmed Şemseddin Efendi
Mehmed Şemseddin Efendi

1/1/1892-1/1/1894

Mustafa Reşid Paşa
Mustafa Reşid Paşa

1/1/1894-1/1/1895

Hüseyin Kazım Bey
Hüseyin Kazım Bey

1/1/1895-1/1/1908

Safa Bey
Safa Bey

1/1/1908-1/1/1916

Cevad Bey (Ezine)
Cevad Bey (Ezine)

1/1/1923-1/1/1924

Hüseyin Ragıp Baydur
Hüseyin Ragıp Baydur

5/26/1925-2/14/1929

Sabri Toprak
Sabri Toprak

4/1/1929-4/30/1930

Hamdullah Suphi Tanrıöver
Hamdullah Suphi Tanrıöver

6/12/1931-12/4/1944

Şefkati İstinyeli
Şefkati İstinyeli

11/6/1944-6/25/1947

Foad Hulusi Togay
Foad Hulusi Togay

6/29/1947-12/10/1949

Celal Tevfik Karasapan
Celal Tevfik Karasapan

8/29/1957-9/12/1959

İzzet Akselur
İzzet Akselur

5/6/1960-4/6/1961

Şemsettin Arif Mardin
Şemsettin Arif Mardin

7/12/1962-1/28/1967

Kamuran  Gürün
Kamuran Gürün

3/3/1967-9/25/1970

Nazif Cuhruk
Nazif Cuhruk

10/2/1970-11/15/1972

Osman Derinsu
Osman Derinsu

1/16/1973-9/27/1976

Nahit Özgür
Nahit Özgür

10/4/1976-11/3/1984

Süreyya Yüksel
Süreyya Yüksel

11/6/1984-11/6/1987

S. Okyar  Günden
S. Okyar Günden

12/29/1987-9/18/1989

Tugay Uluçevik
Tugay Uluçevik

9/28/1989-11/25/1991

Yaman Başkut
Yaman Başkut

12/7/1991-8/16/1996

Volkan Bozkır
Volkan Bozkır

8/23/1996-8/17/2000

Ömer Zeytinoğlu
Ömer Zeytinoğlu

9/1/2000-11/27/2004

Ahmet Rıfat Ökçün
Ahmet Rıfat Ökçün

11/29/2004-4/5/2008

Ayşe Sinirlioğlu
Ayşe Sinirlioğlu

4/20/2008-4/15/2011

Ömür  Şölendil
Ömür Şölendil

5/1/2011-9/16/2014